Prosta i płaska posadzka w remontowanym pomieszczeniu jest podstawą dla późniejszego właściwego wykonania aranżacji i dalszych remontów. Kluczowe w korzystaniu z wylewki samopoziomującej jest sprawne i planowe wykonanie wszystkich czynności, ponieważ trudno jest je korygować w toku działania gdy wylewka tężeje. Niezależnie od tego, czy wylewać będziemy ręcznie czy maszynowo warto skorzystać z wylewki samopoziomującej FAST MINI-LEVEL łączącą wytrzymałość i praktycznością położenia.
Przygotujmy:
- samoprzylepne taśmy dylatacyjne - będą nam służyć do odizolowania ścian, by wylewka ich nie dotknęła;
- poziomica - wylewka musi być równa;
- mieszarka wolnobrotowa - skorzystanie z wiertarki spowoduje zapowietrzenie masy;
- nakładki z kolcami na buty, w których poruszać się będzie można po powierzchni wylewki bez znacznego naruszenia jej struktury (dziury uczynione przez kolce znikną, gdy wylewka jest w miarę świeża i nie trzeba jej będzie znacznie wyprostowywać);
- paca metalowa - do rozprowadzania wylewki po powierzchni;
- kastra budowlana - do mieszania wylewki;
- naczynie posłuży do dolewania wody rozrzedzającej substancję;
- repery - wraz z poziomicą pomogą wybrać poziom wylewki;
- wałek z kolcami - przesuwanie go po wylanej wylewce odpowietrzy ją.
Od czego zacząć?
Wybrana do wylania wylewki samopoziomującej powierzchnia powinna być oczyszczona starannie ze wszystkich zanieczyszczeń oraz posiadać odpowiednie wymiary. Pozamiatanie i zeskrobanie zeschłych osadów i płynów będzie krokiem numer jeden. Pojedynczą warstwą taśmy dylatacyjnej pokrywamy ściany bezpośrednio przy podłodze. Pokryć należy także przestrzenie między futrynami drzwiowymi. Jeśli w pomieszczeniu znajdują się schody czy kolumny muszą być podobnie zabezpieczone. Po rozłożeniu reperów poziomicą sprawdzamy modelowaną grubość wylewki. Orientujemy się wobec najniższego punktu podłogi pamiętając, że jej najwyższy punkt musi być pokryty wylewką przynajmniej na dwa milimetry.
Wylewka samopoziomująca FAST MINI-LEVEL z włóknami poliprypylenowymi
Do kastry wsypujemy samopoziomującą posadzkę FAST MINI-LEVEL i rozcieńczamy mieszankę wodą przy użyciu mieszadła. Konsystencja i proporcje wody do mieszaniny są ściśle określone. Mieszanie powtarzamy po około dziesięciu minutach. Wylana substancja musi zostać rozprowadzona starannie po całej powierzchni pomieszczenia a następnie odpowietrzona wałkiem z kolcami.
Jednorodna masa powstająca z jednej porcji kastry musi zostać uzupełniona przez kolejne nie później niż w ciągu dwudziestu minut aż do pokrycia całej posadzki. Nie można wejść na tę powierzchnię do sześciu godzin po jej wylaniu. Wylewka musi odczekać na dalsze prace, które mogą być prowadzone po dwóch (układanie płytek) lub siedmiu dniach (np. układanie wykładzin czy paneli).
Optymalne warunki do nakładania posadzki zakładają odpowiednią wilgotność, brak nasłonecznienia i klimatyzacji, które pogarszają prędkość i prawidłowość wiązania masy wylewkowej.